Chp Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Tbmm'de Basın Toplantısı Yaptı !

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Eşkıya, Hopa'ya da inmiş" sözlerini kabul etmediğini belirterek, "Artvin, Hopa'dan her türlü siyasi düşünce çıkar ama Artvin'den bir tek vatan haini ve eşkıya çıkmaz" dedi.

Bayraktutan, AK Parti'nin mayıs ayındaki Hopa mitingi öncesi meydana gelen olaylara ilişkin TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Emekli öğretmen Metin Lokumcu'nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Hopa'ya gelişinden iki saat önce hayatını kaybettiğini ifade eden Bayraktutan, "İddia edildiği gibi Başbakan'a karşı bir taş atılması, başka türlü fiili bir müdahale olmadan, Lokumcu gaz sonucu ölmüştür" dedi.

Trabzon Adli Tıp Kurumunun, "ölümün, herhangi bir enfeksiyon, bir akciğer enfeksiyonu veya solunum yetmezliğinden olduğuna" ilişkin otopsi raporu düzenlediğini belirten Bayraktutan, "En azından Adli Tıp Kurumu, kızamık, çiçek hastalığı sonucu ölüm gerçekleşmiştir şeklinde bir nitelendirmede bulunmamıştır, o açıdan mutluyuz. Böyle bir raporu düzenleyenler, bunu da söyleyebilirlerdi" diye konuştu.

Bayraktutan, bu ikinci raporun dışında Hopa Cumhuriyet Savcılığının, Hopa Devlet Hastanesinde yaptığı ön otopside ise ölümün, gazın tetiklemesi sonucunda oluşabilen bir kalp krizi sonucu olduğunun belirtildiğini söyledi.

Avukat kimliğiyle, aile adına ön otopside bulunduğunu anlatan Bayraktutan, Trabzon Adli Tıp Kurumunun raporunu asla kabul etmediklerini belirtti. Bayraktutan, Lokumcu'nun 31 Mayıs'ta hayatını kaybettiğini, 1 Haziranda ise mahkemenin hakkında arama kararı verdiğini ifade ederek, bunun ironi olduğunu kaydetti.

Cumhuriyet savcılarının yaptığı araştırma açısından Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefetten bir suç durumunun söz konusu olduğunu belirten Bayraktutan, "Bu nedenle soruşturma veya kovuşturma Hopa, Artvin'deki ilgili mahkemelerce yapılmalıdır ama Erzurum'daki özel yetkili savcılık tarafından bu soruşturma yapılıyor" dedi.

-"SOL YAKASINDAKİ BİR ONUR"-

Olaylar sırasında yaralanan polis memuruna da acil şifa dileyen Bayraktutan, Hopa olaylarında yerel güvenlik güçlerinin sağduyulu davrandığını, elinden geleni yaptığını, olayın sorumlularının dışarıdan gelen güvenlik güçleri olduğunu savundu. Bayraktutan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Araçtan düşerek yaralanan veya taşla yaralandığı iddia edilen bir polis memuru var. Onunla ilgili soruşturmada, bugün itibariyle açılan dava yok. Burada dava açılması gereken, dikkatsizlik, tedbirsizlik sonucu yaralamaya neden olarak Başbakan'ın kullandığı otobüsün şoförü vardı. Kimin hakkında dava açacaklarını merak ediyoruz.

Başbakan'ın daha sonra Trabzon'da yaptığı 'Hopa'ya eşkıya indi' söylemini kabul etmiyorum. Artvin, Hopa'dan her türlü siyasi düşünce çıkar, sağcı, solcu, milliyetçi çıkar ama Artvin'den bir tek vatan haini ve eşkıya çıkmaz. Sayın Başbakan'ın anladığı anlamda bir eşkıya söylemini şu şekilde kabul ederim; eğer zalimin zulmüne karşı direnmek eşkıyalık ise bu, Artvinlilerin sol yakasındaki bir onur madalyasıdır. "

Bayraktutan'ın basın toplantısını, daha önce CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ile yapacağı duyurulmuştu. Bayraktutan, toplantıyı CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ve İzmir Milletvekili Musa Çam ile düzenledi.

Kaynak: Hopam.com

Bu Haberi Paylaş