CHP Milletvekili Bayraktutan soru önergesi verecek


CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, mahalli idarelerdeki sözleşmeliler ile ilgili soru önergesi verecek.

 

Yazılı bir açıklama yapan Mv. Uğur Bayraktutan, “632 sayılı KHK, 4 Haziran 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Söz konusu KHK ile 657 sayılı Kanuna geçici 37. madde eklenmiş ve söz konusu düzenleme sadece 4/B´li olarak çalışanlar ile 4924 sayılı Kanuna tabi olarak çalışanları kapsamış; mahalli idarelerde çalışan sözleşmeli personel kapsam dışında tutulmuştur.” diyerek soru önergesi vereceğini kaydetti.

 

-

Bayraktutan açıklamasının detayında şunları belirtti: “Bu uygulamada Başbakanlığın Genelgesi her şeyden önce “Eşitlik” ilkesine açık aykırılık teşkil etmektedir. Kamu personeli ve kamu görevi bir bütündür. Değerlendirmenin o şekilde yapılması gerekir.İl özel idareleri ve belediyeler bu bu kapsamın dışında bırakılmasında hangi kamu yararına dayanıldığını, hangi ölçütlerin esas alındığını anlamak mümkün değildir. O nedenle, 1 Ekim’de Meclis açılır açılmaz, Sayın Başbakan’a bu uygulamanın neden bu şekilde yapıldığını, Genelgenin Başbakanlık tarafından neden bu şekilde yayınlandığını sormak ilk görevimdir. Arkasından da Grup Başkanvekillerimle görüşüp bu çifte uygulamanın yani çifte standardın ortadan kaldırılması için CHP grubu olarak neler yapabiliriz, yasa teklifimi hazırlanmalı mı, Nasıl çözülebilir? Konularında öncülük yapacağım. Bunu bütün Türkiye’de bu şekilde mağdur olan arkadaşlarımızın bilmelerini isterim. Önemli olan da budur. Ama ilk önce yapacağımız, Başbakan’a bir soru sormaktır. Kamu hizmetlerinin en önemli esaslarından bir tanesi bize okullarda öğretilen eşitlik ve şeffaflıktır. En önemli olan budur. Eşitlik ilkesidir, kamu yararı ölçütüdür. Ama bu ölçütler esas alınıyorken bu ayrımı bir hukukçu olarak anlayamıyorum.”

CHP Artvin Milletvekili açıklamasının son bölümünde “Bunun için yasa değişikliği yapılabilir veya Hükümet bunu Kanun Hükmünde Kararnameye ekleyebilir. Meclis’teki ilk işlerimden bir tanesi bu konu ile ilgilenmek ve konunun takipçisi olmaktır.” ifadelerine yer verdi

08 Haber

 

 

Bu Haberi Paylaş