CHP Artvin Milletvekili Bayraktutan Öğretmenler Gününü Kutladı...

Uğur Bayraktutan, öğretmenlerin, dün olduğu gibi bugün de, kendi sorunlarını bir yana koyarak, ülkenin geleceği olan çocukları ve gençleri, yetiştirme çabası içerisinde olduğunu belirtti.

 


Öğretmenlerin, dünya öğretmenlerine göre daha çok çalışıp daha az ücret aldığını belirten Artvin Milletvekili Bayraktutan,, “Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün Millet Mektepleri'nde başöğretmenliği üstlendiği tarihin anısına 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.
Aydınlanma savaşçısı olarak gördüğümüz öğretmenlerimizin 'Öğretmenler Günü'nü en içten dileklerimizle kutlarız.

 


Öğretmenlerimiz, dün olduğu gibi bugün de, kendi sorunlarını bir yana koyarak, ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı, gençlerimizi, yetiştirme çabası içerisindedirler. Çocuklarımızı canından çok severek, bin bir özveri ile çalışan, kendini mesleğe adayan öğretmenlerimizi şükran duygularımızla selamlarken, eğitim sistemimizin içinde bulunduğu çöküntünün giderilmesini ve öğretmenlerimizin eğitim, öğretim görevlerini en iyi biçimde yerine getirebilmeleri için sorunlarının ivedilikle çözülmesini diliyoruz. Ne yazık ki bugün, birçok yönetici, öğretmenlerle ilgili övgü dolu sözler söyleyecekler, ancak akabinde de mesleğin sorunlarına gözlerini kapatacaklardır.


Oysa, yurdun her köşesinde özveriyle çalışan öğretmenlerin yıllardır çözülemeyen ve hatta son yıllarda giderek olabildiğince artan ekonomik ve sosyal sorunları vardır. Pek çok öğretmenimiz karşı karşıya kaldığı ekonomik sorunlarla baş edebilmek ve geçinebilmek için ikinci üçüncü iş yapmak zorunda kalmaktadır” dedi.


Yapılan araştırmalara göre, öğretmenlerin, dünya öğretmenlerine göre daha çok çalışıp daha az ücret aldığını belirten Milletvekili Uğur Bayraktutan, “Türkiye, 5 Ekim 1996 yılında UNESCO ve ILO'nun ortaklaşa olarak karar aldığı 'Öğretmenlerin Statü Tavsiyesini' imzalamış, bu belgede yer alan, 'Öğretmenlerin Çalışma koşulları, eğitimin en yüksek derecede etkinliğini sağlayacak nitelikte olmalı ve öğretmenlere, kendilerini tümüyle mesleksel uğraşılarına adama olanağı vermelidir' koşullarını kabul etmiştir. Ancak bu koşulların hiçbir şekilde sağlanamamıştır.


İnsanın ve ülkenin olumlu gelişimi için en büyük görevi üstlenen öğretmenlerin, çalışma koşulları, ekonomik sorunları zaman geçirilmeden iyileştirilmelidir. Bunun için eğitim ve öğretim hizmetinde çalışan öğretmenlerin, diğer görevlilerin ekonomik ve sosyal sorunlarını saptamak, çözüm yollarını ortaya koymak gerekir.


Eğitimin bilimsel, çağdaş, laik, demokratik ilkelere göre yapılması zorunludur. Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı yetiştiren tüm öğretmenlerimizi saygı ve sevgi ile selamlıyor, Öğretmenler günü’nü bir kez daha kutluyorum.”diyerek mesajını tamamladı.

Bu Haberi Paylaş