BAYRAKTUTAN; Meclisi Soru Yağmuruna Tutmaya Devam Ediyor!

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan TBMM Başkanlığına verdiği ve Çevre ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu yanıtlamasını isteği ile verdiği soru önergesinde bakanlığının Berta köprüsün kurtarılması ile ilgili bir çalışmasının olup olmadığını sordu. Artvin Milletvekili Bayraktutan’ın verdiği soru önergesi ise şöyle;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Uğur BAYRAKTUTAN

Artvin Milletvekili

Artvin Şavşat Karayolu’nun 23. kilometresinde Berta Çayı üzerinde bulunan Berta köprüsü 1878 de Artvin’in Rus’lara terk edilmesinden önce stratejik öneminden dolayı Osmanlılar tarafından yapılmıştı. Berta Köprüsü’nün tarihsel önemi ve bölge turizmi açısından sağladığı potansiyel, bölgede büyük bir canlılık sağlamakla birlikte ata mirası olarak da Artvin insanı ve Ülkemiz adına önem arz etmektedir. Tarih ve kültürel mirasımız olarak bilinen bu harika mimari, maalesef Deriner Barajı’nın suları altında kalacak ve bir tarih yok olacaktır.

Bu çerçevede;

1- Bu kültürel varlığımızı sudan zarar görmeyecek başka bir yere taşımayı düşünüyor musunuz? Bu varlıklarımızın taşınması için Bakanlığınızca başlatılmış herhangi bir çalışmanız var mıdır?

2- Bu milli değerimizin ve muhteşem mimarimizin sular altında kalmasını kabul ediyor musunuz?

3- Artvin ve civarında Berta Köprüsü gibi tarihi ve kültürel izler taşıyan ve baraj suları altında kalma riski bulunan başka değerlerimiz var mıdır? Eğer varsa bunların kurtarılması için ne gibi önlemler düşünüyorsunuz?”

Bu Haberi Paylaş