Bayraktutandan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlama Mesajı

10 ocak çalışan gazeteciler günü nedeniyle yazılı bir açıklama yapan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, gazeteciliğin dünyanın en güzel, en heyecanlı, en zor ve en onurlu mesleklerinden biri olduğunu kaydetti.

 

Newspaper Gazete

 Bayraktutan; “Yerel yönetim ve merkezi yönetimle milletimiz arasında çok önemli bir köprü görevi gören basın, katılımcı ve çağdaş demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Günümüz bilgi çağında zor şartlar altında kamu görevini yerine getiren basın emekçileri, geçmişte olduğu gibi bugün de çok önemli bir yere sahiptir. Bir fedakarlık mesleği olan basın sektöründe özellikle yerel yayın organlarının özverisi takdire şayandır. 

Gazeteciliğin ana görevleri arasında ilk sırada olan toplumu bilgilendirme hakkı, aynı zamanda vatandaşın doğru haber alma hakkıyla eş değerdir. Gazetecilere yapılacak engelleme, vatandaşın haber alma hakkını engellemek demektir. Anlamsızca halen cezaevlerinde tutuklu bulunan gazeteci meslektaşlarımızın da artık hükümlülük sınırlarını zorlayan davalarının bir an evvel sonuçlandırılmasını gerektiğini düşünüyorum. Dünyanın tarafsız siyasetçileri artık Türkiye'yi “Gazeteciler için devasa hapishane” diye anmaya başladılar. Türkiye'nin silinmesi zor böyle bir unvanı hak etmediğini belirtmek istiyorum. Buna yol açanların bir an önce aklın ve demokrasinin yolunu seçmelerini umuyorum.


Gazetecilere önemli imkanlar sağlayan ve 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe giren 212 sayılı yasanın kabulü nedeniyle o günden beri kutlanan Çalışan Gazeteciler Günü’nün basın çalışanlarının sorunlarının konuşulup çözüm yolları aranması nedeniyle önemli olduğunu düşünüyorum.


Bu vesileyle radyo, dergi, internet, gazete ve televizyonlarımız başta olmak üzere medyamızın her türlü kolunda çalışan tüm basın çalışanlarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum"dedi.

 

Bu Haberi Paylaş