CHP Artvin Milletvekili Bayraktutan ARHAVİ EVİ'ni Meclis Gündemine Taşıdı.

CHP Artvin Milletvekili Av.Uğur Bayraktutan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a Ülkemizin kaybolan kültürel miraslarımızdan ARHAVİ EVİ ( Laz Mimarisi ) hakkında soru önergesi verdi. Soru Önergesinde Bayraktutan ;

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıda belirtilen sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul GÜNAY tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu saygılarımla arz ederim.

Uğur BAYRAKTUTAN

Artvin Milletvekili

 

Artvin İli Arhavi İlçesinde 27 Mart 2010 tarihinde İstanbul Arhavililer Derneği tarafından düzenlenen  ‘Tarihi Evlerimize ve Kültürümüze Sahip Çıkalım’ toplantısı ile eski taş göz dolma, ahşap ve taş işçiliği ürünü evlerimizin tescil edilmesi işlemine başlanmıştır.

 

 

Bugüne kadar 16 ev tescil edilmiş ve tarihi eser kapsamına alınmıştır. 5 adet tarihi eve  Kültür Bakanlığı tarafından proje yardımı sağlanmıştır. Yaklaşık 250 civarında tescil edilecek tarihi evlerimiz bulunmaktadır. Kültür Bakanlığı olarak kalan evlerinde ivedilikle tescil edilmesi, restorasyonu yapılıp turizme kazandırılması, ev pansiyonculuğunun başlatılması bölge halkına önemli bir gelir sağlayacak olup, aynı zamanda, Arhavi ilçesinin ülkemiz geneline ve hatta dünyaya tanıtılmasında önemli bir yer tutacaktır.

 

 

Safranbolu ve Beypazarı ilçelerimiz en önemli turizm gelirleri eski evlerin restore edilmesi ve turizmin hizmetine açılması ile olmuştur, özellikle Beypazarı ilçesinde bulunan eski evlerin bir çoğu bölgede iş yapan firmalar tarafından restore edilip turizme kazandırılması sağlanmıştır.

 

 

Bu Bağlamda;

 

1- Eski taş göz dolma evlerimizin tescil edilmesi için Arhavi ilçesinde komisyon kurulup vatandaşların duyarlı olması ve tescil edilecek evlerin envanterlerinin çıkartılması sağlanabilir mi?

 

 

2- Tescil edilip restorasyon projeleri de çizilen 6 adet  tarihi evler için Kültür Bakanlığı tarafından restorasyon için kredi veya hibe yardımı yapılacak mı? Yapılabilecekse hibe yardımı restorasyon keşif tutarının yüzde kaçı kadar yapılabilir, nereye müracaat edilmesi gereklidir ?

 

 

3- Safranbolu’da bulunan ve çoğu ziyaretçiler tarafından gezilip görülen, Kültür Müdürlüğü bünyesinde restore edilmiş ‘KAYMAKAMLAR EVİ’ gibi bir örnekte Arhavi ilçesinde Artvin Valiliği veya Artvin İl Kültür Müdürlüğü tarafından satın alınıp restore edildikten sonra Arhavi ilçemizi ziyarete gelenlerin hizmetine açılabilir mi ?

 

 

4- Evlerin restore edilmesinde gerekli ustalar için Arhavi ilçe merkezinde usta yetiştiriciliği kursu açılabilir mi?

 

 

5- Bakanlığınızın Arhavi Evi’ni ( Laz Mimarisi ) korumak, gelecek nesillere taşımak adına ne yönde çalışmaları mevcuttur? Kaç adet korumaya alınmış, Turistlerin ziyaretine sunulmuş Arhavi Evi mevcuttur? Arhavi Evi Mimarisi Bakanlığınızca ne anlam taşımaktadır? Bu yöndeki çalışmalarınız nelerdir?

 

 

 

 

Bu Haberi Paylaş