Şimdi Birlik Zamanıdır

Perşembe, 16 Nisan 2009

 

Köşe Yazısı

Arhavimizin geleceğine hep birlikte sahip çıkalım...

Arhavi, 1800’lü yıllarda önemli bir ticaret, eğitim ve kültür merkezi durumunda olup, civardaki birçok yerleşim beldesinin ekonomik, sosyal ve siyasal ihtiyaçlarını karşılayan bölgesel güç konumundaydı. Yine o yıllarda ilçede iki adet medresenin (dini kurallara göre eğitim veren fakülte) varlıkları düşünülürse; Arhavi insanının sahip olduğu kültürel birikiminin alt yapısı hakkında fikir sahibi oluruz.

Arhavi, 1870 yılından itibaren sahip olduğu bu özelliklerini ilçe statüsünden nahiye konumuna dönüşümü sonucu hızla kaybetmeğe başlamıştır. Artık dün kendisine bağlı olan yerlere bucak olarak şimdi kendisi bağlanmıştır. Sahip olduğu tüm özelliklerini komşu ilçelere kaptıran Arhavi, hızla düşüşe geçmiş; eğitim, kültür, siyasi ve stratejik erozyonlar neticesinde önemini yitirmiş bir belde durumuna gelmiştir.

84 yıl hak mahrumiyeti yaşayan bölge insanı 1 Haziran 1954 yılında Arhavi’nin yeniden ilçe olmasıyla toparlanmaya başlamıştır. Hızla eğitimde ve kültürel sahada atılımlar yapmış, sanayi için sahip olduğu endüstriyel değerleri işleyerek yeniden söz sahibi olmaya ve atılımlara başlamıştır. 1955 yılında, Ortaokulunu eğitime açan Arhavi 1967 yılında ise; ilçe bazında Karadeniz’de devrim niteliğindeki ilk Lise’yi açarak büyük sükse yapmıştır. Eğitimde kazanılan bu başarıya sanayi dalında da katkının gerekliliğine inanan dönemin politikacıları kısır çekişmeleri bir tarafa bırakarak Arhavi’nin menfaatleri söz konusu olduğunda asgari müşterekte birleşebilmişlerdir. AP’den rahmetli Sayın Rüştü HATİNOĞLU, CHP’ den rahmetli Sayın Mehmet ERKAN, Arhavi eşraflarından rahmetli Sayın Kamil YILDIZCAN, Osman KASAPOĞLU, Osman Nuri UZUNHASANOĞLU, Avni ÇAKAR, Sabri ÖZCAN, Zeki ÇELENK, Besim CANOĞLU gibi siyasi otoriteler birlik olmasını becermişlerdir. Arhavi’nin çıkarları söz konusu olduğu yerde siyasi düşüncelerinden arınarak gereken destekleri iktidarda olanın yanında verebilecek kadar tevazu sahibi olabilmişlerdir. Bu insanlar bu günkü Arhavi’nin yaratılmasında, gelişmesinde hak sahibi olmuş insanlardır. Onları hizmetlerinden dolayı unutmamak üzere rahmetle anıyoruz.

1970’li yıllarda iktidar olan CHP’ den Artvin Milletvekili, Hopalı Mehmet BALTA ile yine CHP Artvin Senatörü, Arhavili Recai KOCAMAN’ın girişimi ile Arhavi’ye sanayi alanında yatırım yapılması hususunda çalışma başlatırlar. Bu parlamenterlerin öncülüğünde ve yukarıda zikredilen ilçenin ileri gelenlerin katılımı ile bir müteşebbis heyet oluşturulur. Bu heyet Kavak Köyünde; hammaddesi ağaç ve çimentodan ibaret olan prefabrik konutlar için panel üretecek fabrikanın kurulmasına karar verirler. Devrin parlamenterlerinin büyük katkıları sonucu programa alınan fabrika, Alman teknolojisiyle inşa edilerek bölgeye kurulur. Kuruluşun ardından yöreden temin edilen hammaddelerle Orman Bakanlığı, ORÜS Genel Müdürlüğü bünyesinde BEYOPAN adı verilen panel levhanın üretimine başlanır.

Belki bu birlikteliğin tek yanlışı; Arhavi’nin en bereketli toprağına bu fabrikanın kurulmuş olmasıydı. Köylünün geçim kaynağı olan çaylıkların istem dışı istimlâk edilmesi ile ziraat arazisinin sanayiye zoraki tahsisatıydı. Buna rağmen İlçede önemli bir istihdam yaratılmış olmasının sevincini yaşayan ahali durumu sineye çekmiş, doğacak iş gücünden nasibini alma beklentisi hâkim olduğundan çatlak hiçbir ses çıkarmamıştır. Önceleri; köylüsü, işçisi, esnafı bu aktiviteden pay almış, nakliye şirketleri şehirlerarası taşımacılıkta yoğunluk kazanmış, çalışanların katma değerleri topluma yansımıştır.

İlerdeki yıllarda ise; pazar sorunu yaşayan fabrika gün ve gün üretimini düşürmüş, işçi çıkışları yaparak giderleri azaltmaya çalışmıştır. Bu tedbirlerin zararları karşılamaması sonucu ise; üretimi tamamen durdurarak çalışanlarını diğer kamu kuruluşlarına dağıtarak fabrikanın satışını gündeme getirmişlerdir. Türünden Türkiye’de sadece iki adet olan bu fabrika, birkaç el değişiminden sonra kuruluşundan itibaren ticari rakibi durumunda olan Tepe Grubu’na satılmıştır. Tepe Grub’u, fabrikanın içindeki değerli makineleri Ankara’daki fabrikasına taşıyarak önemli derecede kar sağlamıştır. Geride kalan arazi ve üzerlerindeki yapıların satışı grubun ikinci bir kazanç kaynağını teşkil etmiştir. Devlet zarardan kurtulmanın kar olduğu düşüncesiyle zavallı köylülerin ilelebet istihdam yaratılacak diye ses çıkarmayıp, istimlâk edilmesine göz yumduğu ata topraklarını satmakta hiçbir sakınca görmemiştir. Kelepir satışlarla elden ele geçen bu tesisler artık bir başkalarının rant varlıklarına dönüşmüştür.

 

Özelleştirme, bunun adıdır herhalde… Devlet olarak; halktan istem dışı alınan bu toprakları işletemediyse bireysel olarak hak sahiplerine iade etmesi gerekmez miydi? Yoksa amaç dışında kullanacak çıkarcılara cüzi fiyatla satmak la beladan kurtulmuş muydu? Bu arazinin üzerindeki bu tesislerin toplumsal hizmetlere kullanılması için bu yörenin insanlarına tahsis edilmesi devlet olma gereği değil miydi? Biz bunu çözemiyoruz… Derinlemesine irdeleyip, kimseyi de devlete karşı kışkırtmayı düşünmüyoruz. Aksine birlik ve beraberlik her zaman ülkümüz, devletçilik ise; ilkemiz olmuştur.

Evet, toplumumuzun uzun süreden beri ortak fikri olan bu arazi üzerindeki binaların basit tadilatla fakülte binalarına dönüştürülmesi hayali karamsarlığa dönüşmek üzeredir. Kavak Köyündeki bu arazi Çoruh Üniversitesi’nin birçok fakülte ve yüksekokulunu içine alabilecek bir kampus sahası; kaşla-göz arası satılarak geleceğimizle oynanmaktadır. Bilindiği gibi Yüksek okullar, fakülteler kültürel sahada toplumların gelişmesinde etken oldukları kadar, ekonomik alanda da bacasız sanayinin öncülüğünü yapmaktadırlar. Herkesin menfaatine olan böyle bir gelecekten mahrum olmak istemiyorsak sesimizi çıkarmalıyız. Seçilen önderin arkasında tek vücut, tek yumruk, tek ses olarak yürümeliyiz.

Çoruh Üniversitesinin birçok yüksekokulu ve fakülteleri Artvin’in diğer ilçelerine konuşlandırılacaktır. Artvin’de bu dağıtımdan en büyük payı sahip olduğu konumu itibariyle Arhavi’nin olacağı gerçeği, tarihte birçok entrikalarla gelişmemizi statik hale getiren şer güçlerini harekete geçirmiş olmalı ki; imkanlarımızı blokaj altına alma çalışmalarına başlamışlardır. Anılan arazinin üniversite sahasına dönüştürülmesi ile ilerde kurulacak fakültelere yer bulma sorunu yaşanmayacak, okullar kendiliğinden kampusta yerini alacaktır. Bu oluşum Arhavi’nin var oluş meselesidir. İktidarı ile muhalefeti ile birlik olma zamanıdır. Geçmişten ders alınacak gündür. Sorumlular her kapıyı çalarak çözüm için çaba sarf etmeliler.

Bir İzzet BAYSAL Bolu’yu abat etti. Bizde ise; dört tane İzzet BAYSAL’dan daha büyük NUROL, MNG, ATA (EKUR), ÖZALTIN HOLDİNG gibi kuruluşlarımız var. Ama hala kasaba durumundayız. Acaba bunlar mı duyarsız, yoksa biz mi beceriksiziz?

Şimdi imtihan vakti…
Çıkarın kağıt ve kalemleri…

 

 

yazar
Tuncay Tolga ÖZÇAKMAK

ArhaviSitesi Yayın Grubu Başkanı - Köşe Yazarı

Arhavi Belediye Başkanlığı

Basın-Halkla İlişkiler ve Sosyal İşler Müdürü

NOT: Tarihsel kaynak bilgi " Dünden Bugüne Arhavi " adlı kitaptan alınmıştır.


Okunma: 1793

Yorumlar (26)
RSS comments
1. 16-07-2009 22:55
arhavi derelerinde hes projeleri
Arhavili hemşerilerime getirisi ne olacak yoksa çalışan taş ocağı gibi yine toz dumandamı kalacak bu doğanın bozulmasına gözmü yumulacak bir arhavili gurbetçi olarak bilmek istiyorum çalışmalarınızda başarılar
Guest
hamdi topsaç Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
2. 22-05-2009 11:21
taşın altına eli koymak
ben arhavinin kavak köyündenim. çocukluğum, ilkokul yıllarım kavakta geçti. Arhavide fotbol sahası yokken kavakta köyler arası turnuvalar düzenler fotbol oynardık.1977 yılında türkiye sıralamasında 26 sırada hava harpokulunu kazandım evin tek oğlu olmam nedeniyle gitmeme müsade etmediler öğretmen okulu ve izmir assubay okulunu kazanmama rağmen nisbet olsun diye ben gitmedeimi imkanlarım elverdiği halde arhaviden uzaklaşmadım bunları neden yazdım gerçek manada arhaviyi sevdiğimden ayrılamadığımdan. Daha önceden yapılan yüksek okul mücadelesi taşın altına kimse elini koymadığından maalesef bugüne kadar yüksek okul açılamadı. Ben taşın altına sayın ATIF KESİM koymamış olsa masraflarını karşılamamış olsa yüksek okulun yapılması başka baharlara kalacağına, yazılanların ve söylenenlerin o şekilde kalacağını hep gördük. ESNAF VE SANATKARLAR ADINA SAYIN ATIF KESİM ARKADAŞIMIZA TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ. TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYDUĞUNDAN DOLAYI. Mustafa YILMAZ
Guest
mustafa yılmaz Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
3. 21-05-2009 12:00
Kaçan Balık Büyük Olur aman....
Arhavimizin önüne her zaman çıkmayan fırsatlardan biridir.Zamanında ve birlikte hareket edilmediği gerekçesiyle geçmişte kaçırılan fırsatlardan ders alınarak avucumuzun içindeki kuşu bırakmayalım.Bu öyle bir kuş ki
insanlığın herşeyi olan eğitimdir,
yüzlerce insana ekmek kapısıdır,kenarda kalmış cennetten bir köşenin tanıtımı ve Bölgenin gelişimi açısından tarihi fırsattır.70 li yıllarda 4500 nüfuslu Arhavi'den Türkiye Boks şampiyonları çıktığında dönemin spor genel müdürü arsa verin hemen kapalı salon yapalım teklifine duyarsız kalınınca bu salonu Fındıklının kaptığı,Arhaviye ise yıllar sonra kapalı salon yapıldığını bilmekteyiz.Sahip çıkılmadığı için Arhaviyi terkeden pek çok değer gibi bu fırsatta heba edilmemeli.Çünkü kaçan balık her zamanki gibi büyük olur."Arhavi en iyiye layıktır" yazısı sadece tabelada kalmamalıdır.
Guest
Hamdi Yıldırım Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
4. 28-04-2009 17:45
ARHAVİNİN GELECEGİ
Arhavi herşeyin en iyisine layıktır sloganıyla yola çıkarsak başarılı bir güç sahibi olacagız.Yogun bir iş temposunda oldugumdan dolayı şu an arhavide degılım ama en kısa sürede gelecem.Yüksek okul için mucadele veren herkesi can gönülden kutluyorum....HAYDE ARHAVİ KESINLIKLE BU İŞTEN GERİ DÖNMEK YOK BİRLİK,EL ELE VERİP BU YOLDA ILERLEMEYE DEVAM EDELİM...
YÜKSEK OKULUMUZU İSTİYORUZ....
Guest
GÜRBEY ATABEY
5. 27-04-2009 11:05
Kutluyorum
Nasıl güzel bir anlatım nasıl güzel bir sevdadır senin ki Arhavi adına...

Nereye kafamızı çevirsek Memleketimizin güzelliği adına gücün kadar çabalıyorsun. Seni cani gönülden kutluyorum Tolga'cığım...

Evet Üniversite arazisinin hülle ile alınması Arhavi insanının onurunu kırmış öfkelendirmiştir. Arhavinin geleceği çalınmak isteniyor bu Arhavililer asla izin veremeyecektir. İmzalarla söylemlerle gerek medyada gerekse kamuda gündem oluşturuldu. evet simdi hareket zamanı simdi birlik beraberlik zamanı ve simdi icraat zamanı. Bütün Arhavi arkanda Arhavi kampüsünü Kavakta görmek istiyoruz.
Guest
Sevdam Arhavi
6. 25-04-2009 20:56
tabıkı ben tarafım arhaviliyım
arhavi ıçın neden olmasın bizde ısıyoruz ç ocuklarımız burda okusunlar ınşalahbaşaririz
Guest
sabri aydın Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
7. 25-04-2009 08:30
arhavi kampusu kavak
kavak ta kurulacak kapusun bolge ekonomısine bulunacağı katkısı tartışılmaz bunun için tüm arhavililerin boylesine duyarlı ve birliktelik çok gurur verici mutlaka kurulması gerek ve kurulması için gereğinin yapılması için tekrar tüm arhavililere sesleniyorum geri donmek yok tam yol ileri arhavi en iyilerine laiktirtır arhaviye herşey yakışır
Guest
8. 24-04-2009 23:26
arhavi kampusu kavak
arhavi dışında okuyan bir öqrenci olarak bu projenin qeciktiqini düşündüqümü sölemem qerek... kocaeli üniversitesinin hereke kampüsündeyim bulunduqum yerin 3te 1lik nufusunu öqrenciler oluşturmakta.. arhavimizde kurulucak olan yüksek okul arhavimiz için her yönden kalkınmasına ve qelişimine yol açıcaktır.. qöç veren arhavimizde artık nufus azalmicak ve qelişime açık bir yer olacaktır..

keşke bu proje buqüne yetişmiş olsaydıda memleketimde ARHAVİMde okusaydım... haydi ARHAVİ hep birlikte tam destek...
Guest
erol
9. 22-04-2009 16:00
arhavi kampusu kavak
Arhavi'mizin gelişmesi ve kalkınması için öncelikle nufüs artışının sağlanması gerekir.Bunun için ilk hedefimizin bir üniversite kampusunun kurulması olduğunu bilmeliyiz.Örnek mevcut,Eskişehir ilinin bugünkü konumu.Sadece ve sadece Anadolu Üniversitesinin varlığıdır.Bundan sonraki hedeflerede kademe kademe ilerlemektir.Ancak ARHAVİ halkını bilgilendirmek,gelişmelerden haberdar etmek,İlçemiz ve ilçemiz dışındaki iş adamlarımızdan maddi ve manevi destekler alabilmek gerekmektedir.Tüm ARHAVİ'lilerin ilçemizin gelişmesi için duyarlı olacaklarına değil,duyarlı olduğuna inanıyorum.
Guest
Metin GÜVEN
10. 20-04-2009 19:30
arhavi kampusu kavak
ÖNCELİKLE SEÇİM MALZEMESİ OLARAK SATILAN BU ARAZİ İÇİN ARHAVİ HALKINI MEMNUN ETMEYEN DAVRANIŞ SERGİLEYEN O ŞAHISLARI KINIYORUM AMA NE FAYDA ALAN MEMNUN SATAN MEMNUN ARHAVİ O ESKİ ARHAVİ HANİ KÜÇÜK İSTANBUL VARYA ÖYLE KALDI GİTTİ ÜSTÜNE BİR TAŞ DAHA KONMADI BİRİLERİ DENİZE ATLADI BİRİLERİ ONA KIZDI BİRİLERİ İHALE VERMEDİ BİRİLERİNE BİR ŞEYLER PEŞKEŞ ÇEKİLDİ AMA ARHAVİ GİBİ POTANSİYELİ YÜKSEK OLAN BİR İLÇEYE HİÇ BİR YATIRIM YAPILMADI BENCE BU İŞ ADAMLARININ AYIBI DEĞİL İŞ ADAMLARINA AYIP EDENLERİN AYIBIDIR ÇÜNKÜ DIŞARIDAN ARHAVİYE YERLEŞEN İNSANLARI İNSAN YERİNE KOYMAZSANIZ OLACAĞI BUDUR VE BÖYLEDE GİDECEKTİR AMA İLÇE DIŞINA ÇIKANLAR KUZU KESİLİYOR KÜKREYEBİLİYORSANIZ ŞİMDİ KÜKREYİN AMA KİME DEVİR PARA DEVRİ OLMUŞ RANT DEVRİ OLMUŞ YİYOS İÇİYOS YATIYOS SATIYOS DEVRİ OLMUŞ BİR İMZAYA OLURMU BU İŞLER ŞİMDİYE KADAR NERDE KABUL GÖRDÜ Kİ İMZAMIZ İNSAN KALABALIĞI LAF KALABALIĞINA BENZER HANİ ARHAVİ EN İYSİNE LAYIKTI BENCE YAZIK ARHAVİYE YAZIK
Guest
Nazım UZUN
11. 19-04-2009 00:03
arhavi kampusu kavak
öncelikle yazınız için teşekkür ederim..ben bir kavaklı olarak orada bir KÖMÜR FABRİKASININ KURULACAĞINI DUYDUĞUMDA inanamadım..Nasıl böyle basiretsiz ve sorumsuz bir yaklaşım yapılabilr..koskoca vadiyi yok etmenin hem insanımızın hem binlerce canlı türünün hemde doğanın yok oluşuna kim nasıl HANGİ ZİHNİYETLE MÜSAADE EDEBİLİR...ARHAVİ SOSYO EKONOMİK GELECEĞİNİ KÜLTÜREL BAZDA DA OLUŞTURABİLECEK KAPASİTEDEDİR..VE BU RANT HİÇ ETİK DEĞİL

Arhavi kömür tozuna layik değildir.HEPBERABER ELELE

Ayşe uzunhasanoğlu
Registered
seay08
12. 17-04-2009 22:22
HEP BERABER OLALIM
Arhavi için hep varız bundan sonrada olacağiz.hepımız ARHAVİ İÇİN hadı hep beraber olalım.
Guest
hatice Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
13. 17-04-2009 18:49
HAYDEN ARHAVİMİZ İÇİN İMZAYA
ÇAĞDAŞ UYGARLIK DÜZEYİ

MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK İÇİN HAYDİ ARHAVİ ELLELE

ARHAVİMİZE SAHİP ÇIKALIM

ARHAVİ GÖZ GÖRE SATILMASIN.

İMZA KAMPANYASINA DEVAM VE BU KAMPANYAYI DÜŞÜNENLERE TEŞEKKÜRLER
ARTIK İSTENİLMEYEN POTANSİYELLERE İZİN VERİLMEMELİDİR.İSTİHDAM OLMALI ARHAVİLİ ESNAFLAR ELLERİNDEN GELENİ YAPIYORLARDIR ...

HANGİ PARTİ OLUNURSA OLUNSUN ARHAVİ ŞİMDİYE KADAR BİR OLMUŞ İLÇE...HER ZAMAN DA ELELE TUTUŞMUŞTUR.


TABİKİİ DIŞARDAKİ İŞ ADAMLARIMIZA DA ÇOK İŞ DÜŞÜYOR .ARHAVİNİN MADDİ OLARAK DESTEĞE
İHTİYACI VAR. ŞU AN YAPTIRIMI OLAN GÜÇLERE İHTİYACIMIZ VAR .

VE HUKUMETİN DE BU KONUDA DESTEK VERMESİ GEREKİYOR...
ARHAVİNİN KALKINMA OLARAK YAPISI ÇOK MÜSAİT OLDUĞU HERKESÇE BİLİNİYOR...

NEDEN ARHAVİNİN ARAZİLERİ DEĞERLENDİRİLMİYOR?

NEDEN DİĞER KOMŞU İLÇELERE YÖNELİYORLAR..

ARHAVİMİZE SAHİP ÇIKALIM BİZ UZAKTA OLANLAR HERZAMAN SİZLERLE BERABERİZ...ÜNİVERSİTE ORTAMI NIN DOĞMASI İLE BİRLİKTE İŞ POTANSİYELİNİN DE AKTİF HALE GEÇECEKTİR.

GENÇLERİMİZE İŞ İMKANI DOĞACAKTIR.TABİKİ DOĞA KOŞULLARI GÖZ ÖNÜNE ALINMALI ...

ÇEVREMİZE ZARAR VERİLECEK YAPTIRIMLARADA İZİN VERMEMEMİZ GEREKİR.

İYİ BİR ÇEVRECİ DE OLMALI VE ARHAVİMİZE SAHİP ÇIKMALI...ARHAVİ NEREYE GİDİYOR DİYE ARTIK ENDİŞELERİMİZİ BİR KENARA BIRAKMAK İSTİYORUZ...ARHAVİ EN GÜZELİNE VE EN ELZEME LAİKTİR...

TOLGA ÖZÇAKMAK KARDEŞİMİZE DEĞERLİ YAZISI VE YAPICILIĞINI İÇİN KUTLARARHAVİSİTESİ PAYLAŞIMLARINI BİZLERLE BULUŞTURDUĞU İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
FİLİZ UZUNHASANOĞLU
SAYGILAR 17.04.2009
:)
Registered
uzunhasanoglu
14. 17-04-2009 11:17
HAYDEN ARHAVİMİZ İÇİN İMZAYA
ben istanbuldan takip ediyorum çok güzel düşünceleriniz var.Birlikten kuvvet doğar. Haydı el ele...........
Guest
hakan yalçin
15. 17-04-2009 10:23
Sonuna Kadar Destekliyoruz...
Arhavimizin geleceği için birlik olmalıyız yazınız çok güzel kenitimizi daha çağdaş modern bir kent haline dönüştürmek bizim elimizde elimizdeki değerlere sahip çıkmalıyız elimizde böylesi güzel bir proje varsa bunu kullanmalıyız herşey daha güzel bir Arhavi için ... Tebrikler çok güzel bir yazı olmuş
Guest
Arzu Özkara
16. 17-04-2009 09:53
Arhavi...
Öncelikle Sayın Tolga Özçakmak Ağabeyime Teşekkür Ediyorum.
Arhavi Bilindiği Gibi Karadenizde Lise'sini Açmış ve bazı eğitim alanlarında başarılar ile anılmıştır.
Arhavi Kültür,Eğitim Kenti Olma YOlundaki Bu önüne koyulan engelinide işçisi,öğrencisi,iş adamı ile birlikte küçük bir görevle bir araya gelirse kocaman bir yarar sağlayacaktır..
Konya'da yaşıyorum ve 90.bin öğrenci sadece konya'da var.Bunun Ekonomik değerini varın siz düşünün Arhavi'de Arazi,Bölge herşey müsait..
Geriye Kalan Sadece Küçük bir İmza ve Birlik Beraberliktir..
Saygılarımla..

Ersan Yivci
Registered
lazuris
17. 17-04-2009 08:37
Birlikten Gelecek Doğsun...
BİRLİKTEN GELECEK DOĞSUN
Akademik hayatın içinde olan biri olarak üniversitelerin bireysel ve toplumsal gelişmede, kültürel, sosyal ve ekonomik kalkınmada ne kadar önemli olduğunu yakınen görüyor ve biliyorum.
Her bir üniversite geleceğe doğru emin ve sağlam adımlarla ilerlemek demektir. Arhavi’mizin geleceği için bu kampanyaya destek olmalı ve geleceği hep birlikte inşa etmeliyiz
Genç ve eğitimli bir birey olarak memleketi adına böylesine bir duyarlılık gösteren Sayın Özçakmak’ı tebrik ediyorum
Birlikten Gelecek Doğsun…
Teşekkürlerimle
Nurten NAYİR
Registered
nurtennayir
18. 17-04-2009 01:39
Birlikten Gelecek Doğsun...
Böyle güzel fikirler başarılı olmak zorundadırlar.ARHAVİli İSMAİLlere bu ülkenin ihtiyacı var.Yolunuz açık olsun
Guest
sebahattin cebeci Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
19. 17-04-2009 00:47
Arhavi Kampüsü KAVAK
Aferim be Tolga...
A-B-C ayrımı yapmak sızın ortak paydada buluşmak Arhavinin menfaati için birleşip artık dırdır değil memleket için sonuç odağı olmamız lazım. Gerçekten çok güzel özümsenmiş başarılı bir yazı. Ayrıca tarih boyu hopanın elimizden çaldığı bir çok değerlere yenisini eklemek üzere Hopanın bu oyununa karşı bir yumruk bir beyin bir vucut olmalıyız. şayet olmazsak kaybeden Arhavi olur . Şayet başarırsak kazanan Arhavili olur iyi düşünmek lazım. Tabi iktidar da artık ağırlıgını koysun. Artık arhavi layik olduğu saygınlığa kavuşsunn
Hayde arhaviiiiiiiiii
Guest
Tülay Şalap
20. 16-04-2009 20:45
Arhaviliyiz diyenler biz kaç kişiyiz
Çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmanın yolu eğitimden geçer.

Eğitim hakkımızı engelleyen zihniyete karşı tepki gösteriyoruz.

Arhavi'nin doğal yapısını bozmayacak tüm yatırımları destekliyoruz.

Arhavili olarak;
arhavisitesi aracılığıyla bütün siyasi partilerin temsilcileri ve sivil toplum örgütlerinin açık hava mitinginde toplanmasını istiyorum.

Biz kaç kişiyiz görmeliler...
Guest
Tamer Küçükay Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
21. 16-04-2009 20:07
Arhavinin Geleceği İçin, Geleceğimiz içi
Üniversite gelecek demek, geleceğimiz demek. Arhaviyi kalkındırmanın tek yolu bu. 2000 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesinde okurken KTU Rektörü günlük trabzona 70.000,00 tl kazandırıyoz demişti. Trabzon halkı kazanıyodu o parayı. Bizim esnafımız bizim insanarımızında ekmek kapısı açılacak, sanayi canlanacak, Arhavi kendine yakışan yerde olacak.

Birde Bölge Hastahanesine değinmek istiyorum. Şu anki devlet hastahanesine gittiğinizde sadece pratsyen doktorlarımız var. cerrah izinde. En yakın Hopaya gideceksiniz uzmana Muayene olma vede uzman hekimin onayı olan ilacı albilmek için. Ben bölge hastahanesinin Arhavide yapılacağı konusunda bir hayli ümitliyim. Neden diyeceksiniz? Açıklayayım: Bizim mevcut devlet hastahanemizin yanı jandarmaa ait. Kamu yararına kamulaştırılıp alınabilir. Mükemmel hastahane alanı bence. ve bunu çok çabuk değerlendirmemiz gerekli.

Yukarıda ki açıklamalarımda üniversite ve hastahane konularının nekadar önemli olduğunu vurgulamaya çalıştım.
Böyle üniversite ve Hastahane için yerimiz varken heryönüyle birlik olmamız gerek. Bu konuda Siyasilerimize büyük iş düşüyor. Onların bu birliktelikte ilk adımı atmaları gerek. VEEE FIRSAT KAÇMADAN ELİMİZİ ÇABUK TUTMALIYIZ.

Son sözüm 1" Arhavi, Arhavililer En İyisine Layıktır." Saygılar sunarım.
Guest
Hasan ÖZPERVAN Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
22. 16-04-2009 20:05
helal olsun size
sizin arhavi için yaptıklarınız ve yapacak olduğunuz herşeyden dolayı gurur duyuyorum herzaman destekçiniz olacağız
Guest
ismail zoroğlu Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
23. 16-04-2009 19:29
şimdi birlik zamanı
arhavi el ele omuz omuza..arhavinin geleceğini satın almaya kimsenin gücü yetmez...bu sorun tüm arhavinin sorunu. birlikten güç doğar ve arhaviyle üniversiteyi tepe grubu üzerindeki arsada buluşturmakiçin hepimiz üzerimize düşen vazifeyi göstermeliyiz...bu fedakarlıkta, birlikte hareket etmekten ve hiçbi fedakarlıktan kaçınmamaktan geçer...
Guest
24. 16-04-2009 19:16
şimdi birlik zamanı
Sonuna Kadar DESTEKLIYORUZ
Guest
Esma KAvaklı
25. 16-04-2009 18:25
destekleyelim lütfen..
Mutlaka desteklenmesi gereken bir atılım.. Arhavinin geleceği söz konusu ...lazobere
Guest
lazobere Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
26. 16-04-2009 18:07
destekleyelim lütfen..
ruhuna...beynine,diline,yüreğine,hemde dimdik duruşuna sağlık.........NİCE SENİN GİBİLERE HAYDE ARHAVİ seni hepimiz seviyoruz
Guest
ceminay

Bu Haberi Paylaş

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy

Yeni Haber:
Eski Haberler: