Mençuna'da Devlet..


Tuncay Tolga ÖZÇAKMAKArhaviSitesi Köşe Yazarı

17 Mayıs Pazar günü Mençuna Şelalesi’ne Arhavi Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü ile DOKADAK’ın ortaklaşa olarak 3. kez gezi düzenlemesi doğasever halkımızı bir hayli memnun etmiştir. Gerek dışardan gelen misafirlerin ve gerekse ilçemiz insanlarının böyle bir etkinlikte bir araya gelip, kaynaşarak, yöremizin güzelliklerini paylaşmaları, Arhavi adına çok olumlu sosyal gelişmeler olarak değerlendirilmelidir.

 

Geçen yıl düzenlenen geziden etkilenen doğa dostu insanlar, Mençuna Şelalesi’nin muhteşemliğini bir kez daha yaşamak için bu yıl da Arhavi’ye koşuşacaklar. 2008 yılı organizasyonun eleştirilen tek boyutu şelaleye tırmanışın zorlu parkuru olmuştu.

 


 

Bu parkurda oldukça güçlük çeken gezginler bu defa evlerinin merdivenlerindeymişler gibi rahat-rahat yokuşları çıkacaklar. Çünkü Arhavi Kaymamı Bülent BAYRAKTAR’ın bu kültür ve tabiat varlığımızın herkes tarafından kolayca gezilip, görülebilmesi için bir dizi çalışmalar neticesinde olgunlaştırdığını biliyoruz.

 

Kaymakam Bülent BAYRAKTAR; Şubat ayı içerisinde, İlçe Nermin Çarmıklı Kütüphanesi Müdürlüğünü Mençuna Şelalesi güzergâhındaki köprü ve yol yapımı için gerekli etüt çalışmalarına görevlendirmiş ve bu çalışmalar neticesinde hazırlanan raporları Artvin Valisi Cengiz AYDOĞDU’ya sunmuştu. İl Kültür ve Turizm Müdürü, Hüseyin ATEŞ de müdürlüğü’nün 2009 yılında yapacağı çalışmalarla ilgili brifing verirken, Vali AYDOĞDU’ya Arhavi’ye kültürel sahada bir yatırm yapılacaksa bu mutlaka Mençuna Şelalesi çevresinin iyileştirilmesi olmalıdır diyerek, Arhavi Kaymakamı Bülent BAYRAKTAR’ın önerisinin hayata geçirilmesini istedi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin ATEŞ; “Arhavi, turizm acentaları tarafından programlarına alınarak Karadeniz’de geleceğin ziyaret ve tur organizasyonlarının düzenleneceği bir kent olacaktır” dedi.

 

 

 

 

 

 

Raporlardan, ifadelerden ve gezi görüntülerinden etkilenen Vali Cengiz AYDOĞDU, Kamilet Deresi üzerinden karşıya geçilecek yaya köprüsünün yapımı ile dere taşları kullanılarak aslına uygun 700 metre uzunluğundaki merdivenin inşası için İl Özel İdaresi Müdürlüğü ve Artvin Orman İşletme Müdürlüğü görevlendirildiği bilinmekteydi. Vali AYDOĞDU, bu müdürlüklerden yaz sezonuna yetiştirilmesi için Mayıs ayı sonuna kadar inşaatın bitirilmesini de özellikle istedi.

 

 

2002 yılında yine buna benzer hazırlanan bir rapor sonucunda Çifte Kemerköprümüz restore edilmişti. 2009 yılında yapılacak olan bu iyileştirmelerden sonra, Mençuna Şelalesi de sorunsuz olarak ziyaretçilerin hizmetine sunulacak. Herşey zaman ve mekân dâhilinde, kısaca istenildiğinde ve sırası geldiğinde oluyor. Görevlisi görevini yaptıkça, Devlet’te gereğini yapmaktan geri kalmıyor. Eh ne demişler; Devlet millet içindir, milletin değerleri içindir…

 

Darısı; Cixa Germa’ya… ( Kale Dağı’na)

 

 

Tuncay Tolga ÖZÇAKMAK
ArhaviSitesi Köşe Yazarı
Arhavi Bel. Basın-Halkla İlişkiler ve Sosyal İşler Müdürü

 

.

Mençunanın ne anlama geldiğini bilmiyorsanız Kültür ve Turizm Sitesi ArhaviSitesi.com sizi bilgilendirsin!!!

İŞTE MENÇUNA HAKKINDA BİLİNMEYENLER...

MENÇUNA ŞELALESİ- MENÇUNA’Şİ GEÇAÇXALE

Arılı köyü hudutları içerisinde olduğu bilinir. Ancak; Küçük köy sakinleri de şelalenin kendilerine ait olduğunu iddia etmektedirler. Şelaleye bu adı kimin verdiği, bu adın nereden geldiği kesin olarak bilinmemektedir. Tarafların karşılıklı sahip çıkmaları nedeniyle şelalenin adının “Mençuna” olduğu kanaati doğmaktadır. Zira Laz’ca bir terim olan “Mençu” kelimesinin Türkçe karşılığıyla; pay sahibi, yanaşma, paydaş, hissedar, katılımlı anlamına geldiğini, “na” ekinin ise; yer, yurt veya yöreyi tanımladığını biliyoruz. Öyleyse; orijini Lazca ile söylenen Mençuna’şi Geçaçxale adının tam tercümesi: Hisseli Yer Şelalesi (çağlayanı) dır.

 

Mençuna Şelalesine; Ortacalar köyüne ait tarihi Çifte köprü mevkisinden kuzey-doğu istikametteki, Kamilet Boğazına doğru dere boyu 4 kilometrelik mesafe kat edildikten ve mevcut akarsunun güney yönüne geçildikten sonra, 300 metre rakımdaki dağlık ve ormanlık bölgeye tırmanılması sonucu varılır. Mençuna şelalesinin yolu bakımsız ve kullanışsız durumda iken, 2009 yılı Şubat ayında Arhavi Kaymakamlığının almış olduğu bir dizi kararlar neticesinde yolun tadilatına başlanmıştır. Halen çalışmaların devam ettiği bölgede önemli sorunlardan biri olan dereden karşıya geçişlerde güvenli bir köprüye gereksinim duyulmasıdır.

 

Proje gereği, yapılmakta olan doğaya uygun bir köprü ile yaya geçişi sağlanacaktır. Şelaleye; dere yatağından itibaren 700 metre mesafeyle ormanlık ve fundalık alan içerisinde yaya olarak son derece dik ve güç koşullarda, patika bir yolla ulaşım sağlanmaktaydı. Bu güzergâha program gereği birbuçuk metre eninde çevreye uygun taş ve ağaç basamaklı merdiven döşenerek parkur iyileştirilmiştir. Böylece yöreye gelen turistlere kolaylık sağlanmış olup, sahip olduğumuz kültür ve tabiat varlıklarımızın değerini olumlu yönde etkileyecek ortam sağlanmıştır.


Şelale; kaynağını Arılı dağları sırtlarındaki üç küçük arktan ve yayla çaylarının birleşmesi sonucunda oluşan sulardan sağlamaktadır. Şelalenin fiziki görünümü tetkik edildiğinde, iki kademeden meydana geldiği görülüyor. Birinci bölümde; akan suyun 50 metre yükseklikten hiçbir yere çarpmadan alt zemine dökülmesiyle ilk çavlan oluşuyor. Tabanın kayalık ve çanak şeklinde olması nedeniyle dökülen sular 200 metrekare civarında bir göl alanını meydana getirmiştir. Gölde biriken ilk çavlan suyunun taşması ile birlikte, ilk çavlandan gelen su miktarı kadarı gölden aşağıya, 50 metre yükseklikten ikinci bir çavlan olarak hızla dere yatağına dökülüyor. Uzaktan bakıldığında bu iki kademeli, taraçalı çavlanların boşalan suları 100 metre yükseklikten ve tek bir şelaleden akıyormuş gibi algılanıyor.

 

 

 

Mayıs ve Haziran ayında karların erimesiyle suyun debisi normalin çok üzerine çıkmaktadır. Debinin yüksekliği neticesinde akan suyun çıkardığı gürültü yanınızdakinin konuşmasını duyamayacağınız kadar yüksektir. Zahmetler sonucu varılan şelalenin görüntüsü ürpertici, manzarası itibariyle muhteşemdir. Çağlayandan kayalık zemine büyük bir hızla dökülerek saçılan sular, özellikle güneşli havalarda yağmur çisesini andıran serpintilere neden olur. Böylece, çevreye saçılan su zerrecikleri yapay yağmura dönüşür. İnsanlar ıslandıklarını anlayamazlar. Akabinde; bu zerreciklerinin güneşle havada buluşması sonucu vadide gün boyu gök kuşağı oluşur. Bulutsuz yaz aylarında, gök kuşağını izleyebilmek mençuna’da her zaman mümkündür.

 

Şelalenin çevresinde dinlenme ve seyir yerleri mevcuttur.

 

 

Not: Mençuna Şelalesi hakkındaki yazı Ali İmdat ÖZÇAKMAK'ın " Dünden Bugüne Arhavi" adlı kitabından alınmıştır. Tüm hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.

 Okunma: 1764

Yorumlar (11)
RSS comments
1. 20-10-2009 16:42
ELLERİNE SAĞLIK
SEVGİLİ KARDEŞİM TOLGA,SİTEDEKİ HABERLERİNİ TAKİP ETMEYE ÇALIŞIYORUM,ELİNE SAĞLIK ÇOK GÜZEL PROJLER VE ANLATIMLAR GERÇEKLEŞTİRMİŞSİNİZ.ARHAVİDEN EVLİ BİR VATANDAŞ(ENİŞTE) OLARAK TANITIMINIZI ÇOK YERİNDE BULUYORUM.ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DİLİYORUM.ARMAĞAN DİLEK-CANAN DİLEK(ÖZKAZANCI AİLESİNDEN).
Guest
ARMAĞAN DİLEK Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
2. 15-08-2009 12:12
taihi ve turızm
DEĞERLİ ARKADAŞIM CAN DOSTUM ARHAVİ İLE İLGİLİ TARİHİ VE TURIZM KONUSU İLE İLGİLENMEN VE ARAŞTIR-
MAN NE KADAR GÜZEL BİR OLAY DEĞİL ARAHVİ'DE YAŞAMIYAN YAIYAN ARHAVİ'LİLİNDE BU DURUMDAN HABERİ YOKTUR SANIRIM BÖYLE AYDIN BİR FİKRİN MİLLETİMİZİN
UFKUNU AÇMAK ÇOK HOŞ BİR DURUM.
BÖYLE GÜZEL ARAŞTIRMALARIN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDER,BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİ.
Yakup ŞEŞEN
ARHAVİ
Guest
Yakup ŞEŞEN Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
3. 04-06-2009 15:26
SELAMLAR...
EMEĞİ GEÇEN SİZLERİ TEBRİK EDİYORUM...
İYİ ÇALIŞMALAR...
Guest
FATMA ŞANLI Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
4. 04-06-2009 15:20
merhabalar...
öncelikle bu güzel bilgilendirici yazı için teşekkür ediyorum emeği geçenlere...mençunanın anlamını ve tarihini öğrenmiş olduk...

Arhavimizde daha çok yer vardır eminimki mençuna gibi...bunların gün ışığına çıkartılıp turizme kazandırılması gerekiyor...doğal hayata zarar vermeden bir çalışma yapılırsa herkesin uğrak yeri olacaktır buralar...tur rehberlerin gözde yerleri olmaya aday vede benim gibi fotoğraf tutkunları için de tabiki...

ben Ankara da yaşayan bir Arhavili olarak gezinize katılamadığıma çok üzüldüm....güzel bir gezi olmuş fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla...bu gezilerin 2 haftada bir yaz aylarında yapılsa bizlerde memleketimize geldiğimizde katılabiliriz...ne güzel olur...

ellerinize ve yüreğinize sağlık...

iyi çalışmalar...
Registered
eslem Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
5. 03-06-2009 13:10
merhabalar....
öncelikle böyle güzel mençuna ile ilgili yazıyı ilgiyle okuduğumu belirtmek istiyorum...sayenizde mençunanında anlamını öğrenmiş olduk...emeği geçen herkese de teşekkür ediyorum...eminimki Arhavide bunun gibi birçok doğal gezilecek güzelliklerimiz vardır...doğaya zarar vermeden bir çalışma yapılarak toplumun gezebileceği bir hale getirilebilir....

çok yakın bir zamanda turizm gezi katologlarında mençunayıda görürüz...fotoğraf tutkunlarının bir uğrak merkezi olacaktır bende dahil.:))

ben bir Ankara'da yaşayan Arhavili olarak böyle etkinliklerinize katılamadığıma çok üzüldüm....yazları haftada bir gezi düzenlenirse yazın Arhaviye gelen bizlerde katılabiliriz...bu önerimi göz öününde bulunduracağınızı düşünüyorum....

ben geçen sene gitmek istedim mençunaya ama yol yurt bilmediğim için birde zamanım kısıtlı olduğu için gidemedim...

Arhavi Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü ve DOKADAK’a sonsuz teşekkürler....

iyi çalışmalar...
Guest
Fatma Şanlı-Ankara Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
6. 22-05-2009 11:01
mencuna bir doğa harikası
Arhavili olarak mencu naya şimdiye kadar gitmeyişim bir eksikliğim gerçekten doğa harikası
Kaymakamlık olarak, belediye olarak ve kamu ve tüzel kuruluşlar olarak bu güzide yeri türizme kazandırmak gerek. 5-10 dakkalık yürüyüşe kadar araba yola yapılabilir gölün devamında ve yamacında setler şeklinde oturma piknik alanına dönüşüm yapılarak ayder !in kat kat üstünde görünümü olan şelaleyi turizme kazandırılabilir. Dokadak ve emeği geçen herkese teşekkürler. E.K.K. Mustafa YILMAZ
Guest
mustafa yılmaz Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
7. 17-05-2009 23:55
mencuna bir doğa harikası
mençuna hakkında ilk defa böyle açıklayıcı ve aydınlatıcı vede görsel bir bilgiye rastladım..Sn.Tolga Özçakmak bunun için size yürekten teşekkürler ..BAŞARILI YARINLAR

ayşe uzunhasanoğlu
Registered
8. 17-05-2009 23:52
mencuna bir doğa harikası
mençuna hakkında ilk defa böyle açıklayıcı ve aydınlatıcı vede görsel bir bilgiye rastladım..Sn.Tolga Özçakmak bunun için size yürekten teşekkürler ..

ayşe uzunhasanoğlu
Registered
seay08
9. 16-05-2009 12:36
değeri biçilmez bir güzellik abidesi
bence memleketimin çok güzel değeri biçilmez bir çok hazineleri vardır.artık 100 yıllarca gerıleyen arhavi min gerekli çalışmalarla olması gereken bir değere ulaşacağına eminim çünkü belediyemiz artık beldemizin değerini ortay cıkaracğından eminim başarılar arhavi beledıyesi katkıda bulunan diğer birimler. ben istan bulda yaşıyorum yazları gelince küçük parisimizin yeniden geri geldğini göreceğime emımım
ARHAVİ Mİ ÇOK SEVİYORUM LÜTFEN HERKES SEVSİN VE KATKIDA BULUNSUN
Guest
Emine Bülbül Özyılmaz Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
10. 16-05-2009 09:31
değeri biçilmez bir güzellik abidesi
İçinizde ki Arhavi sevgisini her fırsatta dile getirmeniz memleketiniz için yaptığınız çalışmalar tanıtımlar organizasyonlar ve bunun gibi bir sürü kelimelerin yetersiz kaldığı ifadeler, Arhavili olarak büyük bir gurur ile yaptığınız işleri ve yazılarınızı takip edip okuyorum. Arhavi'mizin sizin gibi gençlere ihtiyacı var .Yaşağığı yere bu kadar aşık bir insan daha yoktur sanırım. Memleketimizde gezilmemiş görülmemiş o kadar güzel yarlerimiz varki! hem bu yerlere gidilme imkanı sunuyorsunuz hemde nasıl güzelleştirebilir düşüncesiyle hareket edip insanların bilmediği bilgileri aktarıyorsunuz.Yürekten tebrikler....
Guest
Arzu Özkara
11. 15-05-2009 23:55
saklı kalmış bir hazine mençuna ..
Çoğumuzun bilmediği,hatta yeni yeni duymaya başladığı bu güzel doğamızla bizi buluşuracak olan Arhavi Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü ve DOKADAK’a sonsuz teşekkürler.Yazı dizenizen mençunanın anlamını da öğrenmiş oldum :)
Guest
mehtap özmay

Bu Haberi Paylaş

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy

Yeni Haber:
Eski Haberler: