Gençler Sadece Geleceğin Liderleri Değil, Bugününde Ortaklarıdır..

Yazar Tuncay Tolga ÖZÇAKMAK - 27 Kasım 2009 tarihli Köşe Yazısı
Perşembe, 26 Kasım 2009

 ADD Arhavi Şubesi Başkanı Emine HEKİMOĞLU ve idare heyetinin düzenlemiş oldukları panelde seçilen konular oldukça ilgi çekiciydi. Düzenleme komitesi, başarılı bir organizasyonla birinci yılında hedefledikleri amaca ulaştılar.

Konuşmacılar tanıdık, hatta ülke çapında ünlü kişilerdi. Yargıtay Cumhuriyet eski Başsavcısı Vural SAVAŞ, yine Arhavi eski Kaymakamı, Hukukçu, Yazar Erol ERTUĞRUL Arhavi‘de düzenlenen bu panelde havanın soğukluğuna rağmen oldukça kalabalık dinleyicilere hitap ettiler. Programda konuşmacı olarak belirtilmesine karşın Ankara’da bulunma zorunluğunda kalan Yarsav eski başkanı Ömer Faruk EMİNAĞAOĞLU’ da KAÇKAR TV’ nin canlı sunumuna telefonla katılarak görüşlerini dinleyicileri ile paylaştı. Panele yalnız Arhavi'den değil, çevre il ve ilçelerden de katılımlar oldu. Havanın yağışlı ve çok soğuk olması ilgiyi azaltmadığı gibi, toplantıya salonun kapasitesinin üzerinde iştirak vardı. Hele-hele televizyonun ve arhavistesi.com internet sitesinin canlı olarak bütün dünyaya Arhavi’den yayın yapması organizasyon konusunda mükemmel hazırlıklardı. Ülke sorunları dile getiren bu söyleşiler; Arhavi’nin sosyal ve kültürel açıdan olduğu kadar yurt meselelerinde duyarlılığının öne çıkışında önemli rol oynayan etkinlikler olarak hafızalarda iz bıraktı.

Açılış konuşmasını yapan Arhavi ADD Başkanı Emine HEKİMOĞLU’nun ardından Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural SAVAŞ söz alarak, “Atatürkçü Düşüncelerle Ekonomik Sorunlarımızın Çözüm Yolları” içerikli bilgi ve değerlemelerinden oluşan görüşlerini sundu. Arhavi’nin eski Kaymakamı Hukukçu ve Yazar Erol ERTUĞRUL ise; “Güncel Sorunların Karşısında Atatürkçü Duruş” konulu konferansı verdi. Her iki panelist de çok önemli hususlar hakkında değerli görüşlerini ortaya koydular.

Ancak dikkatimden kaçmayan bir-kaç konu daha vardı ki; bu durum bir genç olarak beni çok rahatsız etti. Birincisi, küçük teşebbüslerin iş yeri açma davetlerine çiçeklerle, çelenklerle katılarak kurdele kesme yarışına girenlerin ne asılları ne de vekillerinden hiç biri yoktu. Halkın önemli bir kısmı çekingendi ve istediği halde toplantıya katılamamışlardı. Neden? Bu toplantı illegal bir örgütün yıkıcı ve bölücü faaliyeti mi idi? Neden, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin etkinlikleri lahmacuncunun açılışına gösterilen itibara eşit değildi? Atatürk’ün kurduğu Türkiye’de…

 


İkincisi; Panele katılan izleyicilerin çok büyük oranı 40-50 yaş ve üzerinde olan insanlardan oluşmaktaydı. Bu insanlar 18 yaşında iken de bu tür etkinlikleri düzenleyip, katıldıklarını görüşmelerimizde heyecan duyarak ifade ediyorlar. Bu insanlar vaktinde Atatürk sevgisiyle donatılmış alt yapıya sahipler. Nerede memleket meselesi içerikli toplantıların düzenlendiğini duysalar bu gün olduğu gibi işi gücü bırakıp koşuyorlar, hiçbir şey yapamasalar bile bir araya gelip güç gösterisinde bulunuyorlar. Peki ya bu günün gençleri yeterince memleket meseleleri ile ilgileniyorlar mı? Bence duyarsızlar, bunun en önemli göstergesi o gün kü ADD’nın toplantısıydı. Gençler yok denecek kadar azdı.


Oysa yarınları sözkonusu olan gençlerin Atatürk'ün görüşlerine ve düşüncelerine daha çok gereksinim duymaları gerekmez mi? Bu gibi etkinliklerde gelecek beklentisi olan gençleri yeterince görememek biraz düşündürücü değil mi? Atatürk, bu memleketi bu gençlere emanet etmedi mi? Gençler son yıllarda yaşanan olumsuzluklar karşısında onun ilkelerine daha sıkı sarılıp, fikirlerini savunmak için bence daha öne çıkmalılar, daha sahipkar davranmalılar ve daha katılımcı olmalılar. Çünkü gelecek bu günün gençleri içindir.

 


Aslında tüm bu ifadelerin temelinde sosyolojik yapısal varlığımız mevcuttur. Ben Atatürk ilkelerine sıkı-sıkıya bağlı bir genç olarak üniversite eğitimimin ardında Arhavi’ye yerleşerek burada hizmet üretmek istedim. Hedeflediğim etkinlik alanı sadece Arhavi’nin yüzölçümü ile sınırlı değildi. 2006 yılının Eylül ayında Kuşadası’nda düzenlenen Ulusal Gençlik Parlamentosunda “Liderlik ve Gençlik” üzerine verilecek seminere Artvin adına seçilmiştim. Artvin’i temsil etmekle birlikte bölge tanıtımı içinde Arhavi standını açmıştım. Türkiye’nin her ilinden gelen bölgelerin öncü gençleri arasında Arhavi’li olarak bende yer almıştım.


Bir hafta süren Kuşadası’nda verilen konferansa; Birleşmiş Milletlerden önemli temsilciler, Avrupa Birliğinden güzide konuşmacılar, ülkemizin her renginden siyasi parti mensupları, iş adamları, belediye başkanları, bir gazeteci ve çok ünlü köşe yazarları gibi vizyona uygun ağır konuklar katılmış, ülkemizin gelecek yüzü diğer gençlerle birlikte ben de bilgilendirilmiştim.


Yaş ortalaması 18-30 arası olan ülkemizin aydınlık simalarını bu genç yaşta yoğun potansiyelde görmek geleceğimiz için beni çok umutlandırdı. Umutlandırdı diyorum çünkü karakterim olmamakla birlikte nedeni ülkenin gerçekleri olarak gördüğün maneviyatın ve değer yargıların menfaat ve rant olarak çiğnendiği, hiçe sayıldığı, bananeciliğin ise popüler kılındığı, aman ülkeyi siz mi kurtaracaksınız gibi vurdum duymaz bir gençlik, vurdum duymaz bir toplum olarak görüyordum. İşte umutların yeşerdiği ve işte Kemal Atatürk’ün inandığı emanet ettiği gençlik dediğim beyinleri Kuşadasındaki seminerde gördüm.


Gençlikten kastım tabiî ki; sadece Kuşadasına katılma fırsatı bulanlar değildir. Her biri kendi memleketini, yani bizleri temsilen oradaydılar. Ve bir çok güzel dostluklar kuruldu, güzel iletişimler sağlandı, önemli projeler üretilip, ülkemizin faydasına sunulduğu aşikardı. Onların başarı grafiğini ilçemiz gençlerinin gelişmesinde ve yücelmesinde uygulamak gerekliliğine inanıyorum.


Şimdi ben neden 2006 yılındaki Ulusal Gençlik Parlamentosu seminerinin özetlemeye çalıştım? Üstte bir kısımda anlatmaya çalıştığım gençlerin bu ülkenin geleceği, yarını olduğuna inanan, onları destekleyen, asla ve asla kösteklemeyen, ülke sevdalılığının şahsi emellerin önünde olmayan, toplum yönetimine gençlerin var olması gerektiğine inanan ve onların rengine bakmaksızın yüreklendiren bir toplum yaratma bilincini ve idealini taşıyan gerçek liderlere söylüyorum. (İşte o liderler Ülkesini şaha kaldırır.)


“Bu istisna güzellikler, gençlerde sorumluluk duygusunu pekiştirmiş ve gelişmesinde rehber olmuştur”.


Peki bu Sayın liderler madalyonun diğer yüzünde ki gençliği nasıl görüyor? Toplumu yönlendiren bu insanlar gençliğe nasıl önem veriyor? Ülke meselelerin çözümünde fikirlerinden istifade ediliyor mu, yoksa gençlik kavramını sadece güç ve takatla mı ilişkilendiriyorlar?


Seçim öncesi iş sözü verilip, seçim sonrası selamsız kalan gençleri sadece ve sadece elektrik direklerine bayrak, flama, afiş asma, döviz-yazı hazırlama gibi basit iş gücü gereksiniminde hatırlanmalıdır.


- Sus sen ne anlarsın, Siz haddinizi bilin dediğiniz için…


Görev verip yüreklendireceğimize, başarısını görüp alkışlayacağımıza, önüne duvar olup, kösteklediğiniz için…


Gençlere sahip olmayı avantaj bileceğinize, kifayetsizliği layık gördüğümüz için… gibi sayısız bir çok neden!!!


Kuru kalabalık olmamak için düzenlenen panellere, belki de ondan katılmıyorlardır.Yani güvenmediğiniz ve sorumluluk vermediğimiz bu gençler 18 yaşına geldiği zaman oy atabiliyor, yirmisinde eli silah tutabiliyor. Vatanı korumaya gelince hayır bu çocuktur, daha küçüktür demiyorsunuz. Yada başka bir değişle seçim zamanı öncesinde kapısına bile koymadıkları gençlerin ayaklarına kadar gidip, toplumu yönetmek için oy isteme nezaketinde bulunabiliyorsunuz.


İşte toplumu yönlendiren gerek siyasiler, gerek bürokrasilerin yapı yapmak veya ihale yönlendirmek gibi kamu görevlerinin arasında sosyolojik vazifelerinin de olduğunu bir genç olarak acizane vasfımla burada ifade etmek istedim. Kemal Atatürk bir toplumun kaderini değiştirecek yola böyle çıktı. İlk çıkış tarihini de bayram olarak gençlere armağan etti. Peki siz bu gençlerle neleri paylaşıyorsunuz. Onlara nekadar güvenip, mesuliyet veriyorsunuz. Tabiki sorumluluktan soyutlanan gençler Play Stasion, İnternet cafe vb gibi yerleri memleket meselelerinin görüşüldüğü yerlerden daha fazla önemserler. Onlar ihtiyaç duyduklarında arkalarında sizleri göremediklerinde kullanıldıklarını düşünerek gereğinde mücadeleden yılabilir, sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında kestirme yolu tercih edebilirler. Bu tür kan kaybında sizlerin ne kadar pay sahibi olduğunuzu bu günden düşünmeniz gerekir. Toplumu yönetmek büyük bir sorumluluktur. Her kim olduğunun hiç önemi yok. Çünkü bariz bir gerçek var. O da bencillik.

 

Taş atanların üzerine araba sürdü VİDEOİZMİR

 


Gün gelir futbolla, dizi filmlerle, bilgisayar oyunlarıyla uyutulan bu genç toplum maneviyatını yitirir ve İzmir’in göbeğinde olduğu gibi bir AÇILIM YALANIN’ dan nemalanan terör örgütü militanlarının bölücü bayrağını açma cesaretini göstermesini meşru bulabilir. Özgüvenimizi, birlik ve beraberliğimizi yitirdiğimiz için o gece de her geceki gibi olağan bir şekilde uyuyabiliriz de. Yarını görmeyecek kadar da gözlerimiz kör olmuş ta olabilir. Bizi biz yapan değerlere geri dönmeliyiz, Atatürk’ün nutkunu okumalıyız. Gençliğe hitabesini vasiyet saymalıyız. Yeter artık deyip kendimize gelmeliyiz. Yangın varken uyumamalıyız!!!

Çünkü yarın çok geç olabilir…

 Gençler sadece geleceğin liderleri değil, bu gününde ortaklarıdır...

 

 

Tuncay Tolga ÖZÇAKMAK
ArhaviSitesi Yayın Grubu Bşk.

 

 


Okunma: 739

Yorumlar (19)
RSS comments

1. 06-12-2009 00:57
Yazık
yazıklar olsun ki bu yönetcilere yazıklar olsun ki gençliği koyun gibi güden rengi ne olursa olsun emperyalist zihniyete
Guest
Anti Sömürü

2. 02-12-2009 00:27
ülkemizin emanet edildiği gençlik hangi
ülkemizin büyük bir çoğunluğunu gençlerin oluşturmasına rağmen bu geçnler için yapılan birşey göremiyorum.ülkemizde ilçemizde, her seferinde üstlerine basa basa; siz gençler bizim geleceğimizsiniz diyen kişliler bençleri bir aracı olarak görmektedirler
yaptığımz işlerde bizi yarı yolda bırakacak olan insanlar bize hiç destek olmasınlar, bizler kendi ayağımızın üzerine daha sağlam basabilen kişilikli insanlarız
Guest
teona Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

3. 02-12-2009 00:05
ülke gençlere emanet ama o gençlere sahi
çoğunluğu gençlerin oluşturduğu bir nüfusa sahibiz.Ne yazıkki biz gençler adına yapılan fazla birşey yok ülkemizde, ilçemizde...
biz gençleri aracı olarak kullanan bu zihniyetin biran önce değişmesi lazım.

artık biz gençleri bir aracı olarak görmeyin,yapıcı bir birey olarak görün. eğerbüyükler bizim arkamızda duracaklarsa sonuna kadar dursunlar. durmayacaklarsa bunu da belirtsinler bizler kendi ayaklarımızın üstünde durabilriz
Guest
lazona Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

4. 01-12-2009 23:08
Duyarlı Gençlik
Çok yerinde anlayabilenler için büyük anlamlar taşıyan sesimizin sesi oldunuz. Duyarlı yazılarınızı haberlerinizi keyifle takip ediyoruz.

Arhavi adına güzel noktalarda bulundunuz gelecek size göz kırpıyor. Başarılarınızı daimini dilerim sevgilerim...
Guest
Ali İhsan Kaymaz

5. 01-12-2009 15:32
güzel memleketim
Yazınız güzel olmuş. daha duyarlı ve güncel konulara daha hakim olup zamanında gerekli tepkiyi verebilen nice nice gençleri aramızda görmek dileğiyle sevgiler.......
Registered
MRS.TORAMAN Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

6. 29-11-2009 18:30
güzel memleketim
arhavili deyilim diyecem ama eşim arhavili ister istemez sitenizi arada bir ziyaret ediyorum. elinize sağlık güzel konulara değiniyorsunuz.
yolunuz açik olsun.
Guest
serap

7. 29-11-2009 10:46
Basin öne egilmesin...
SAVUNDUGUMUZ DEGERLER GEGELECEKTE ÜLKEMIZIN ÖNÜNÜ ACACAK KARANLIKTAN AYDINLIGA CIKARACAK GERCEK ANLAMDA ATAMIZIN BIZE HEDEF GÖSTERDIGI GIBI MUASIR MEDENIYET SEVIYESINE TASIYACAK DEGERLER.
BASIMIZ DIK ANLIMIZ ACIK GURURLUYUZ ONURLUYUZ.
BASI ÖNE EGILMESI GEREKEN YÜZÜ KIZARMASI GEREKENLER AKP DEGIRMENINE CIKAR MENFAAT BEKLENTISI ICINDE TAKIYE YAPIP SU TASIYANLAR
Guest
Sebahat Gonca

8. 29-11-2009 10:36
Tebrikler-Başarılar
Tolga'cığım seni kutluyorum.Büyük önder M.K.Atatürk'ün cağdaş tüm değerlerine sahip çıkan genç bir Arhavi'li olmandan gurur duyuyorum.Mücadelene yürekten katılıyor ve destekliyorum.Başarılar seninle olsun.......
Guest
Burhan Kasap Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

9. 29-11-2009 02:14
Gençliğin gücü
senin kalemine kurban olayım.
Evet birçoğumuzun sesi oldun gençler herzaman amele ve miting sesi olarak görüldü. Kendi partim için örnek vereyim seçimden önce ağasın paşasın seçimden sonra selamsızsın. Ee ata sözü olduya hani Seçimden önce Paşa Seçimden sonra yine Poşa. İşte buda aynen böyle:)

Önemsizliğimizi egoist tutumlarla herzaman bizlere histtirdiniz. ADD veya hiçbir parti hiçbir kuruluş olayı degildir. Taraflı tarafsız herkesim aynı şeyi yapıyor bu ülkenin gerçekliliğidir.

gençleri arkanıza degil yanınıza alın. Yanınıza alınki arkadan gelip önünüze geçmesin?????????*
Guest
Genç Muhalefet

10. 28-11-2009 23:46
Gençlik ve yönetim
Gençleri yönlendirenler liderler bugünün Türkiyesini yarattmıştır. Sen gençliği amaca ulaşmak için basamak olarak görürsen gençlerde kendini ya futbola ya vadiye yada herhangibir bir oyalanmaya verir.

Tolga bey tabiki sizde bir genç olarak gençliğe duyarlı olmanın gerekliliğini vurgulamışsınız, vurgulamaktada yukardan aşagıya haklısınız. Gerçek ve cesurca olmuş. Kutlarız.

Arhavi'de müthiş bir genç nufus göçü mevcut. Arhavililer memleketlerinden iş bulmak için eğitimi vb sebeplerden dolayı göç ediyor. Eee sonra yabancılaşma başlıyor. Her seçimden önce bir çok vaatler veriliyor. Seçim bitiyor açılıştan açılışa zamandır geçiyor. Elde var sıfır. İş adamları bişeyler yapsın da bizde başarılı olalım diye bekleniyor :) Üretilen ne gençlik adına bir proje var nede bişey. Bir gerçek var bir kaç kişi çoban olmuş bizde koyun.
Guest
Sertan Özdemir

11. 28-11-2009 15:15
Benim güzel memleketim Arhavi"nin parla
Benim güzel memleketim Arhavi"nin parliyan yildizi Tolga kardesim,bu aydinligi bu isigi karartamiyacaklar hep birlikte KEMAL ATATÜRK"ün ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarılmasını hedef gösterdigi yolda hic durmadan yilmadan ilerliyecegiz.
Yanliz degilsin senin gibi düsünen milyonlar var gücünü inancini onurlu dik durusunu hic bir zaman yitirme lütfen.
Dün tv lerde kurban edilmek istenen bogaya cektirilen eziyet iskence utanc verici insan nasil böyle canavarlasir.?
Yüce dinimizi istismar ede ede ne hale getirdiler utanir olduk.
Guest
Volkan Celenk

12. 28-11-2009 10:23
SÖZDE DEĞİL, ÖZDE UYGULAMAK LAZIM
TOLGA Öncelikle yazına katılıyorun.Dünyaya ATATÜRK gibi bir lider gelmedi.Şiimdi seninle biraz tarihe gidelim ve KÜRESEL SERMAYENİN ÜLKEMİZİ nasıl abluka altına aldıgını görelim.Tarih bizim Yunanlıları izmir,e denize döktüğümüzden ibaret değildir.Dünyaya nam salmış Osmanlı imparatorluğunun nezaman borçlandığına bakmak lazım.Ogünden bügüne kadar küresel sermayenin ülkemizi çökertmek için ne gibi uğraşları olduğunu bilmemiz lazım, küresel sermaye içimize okadar girmiştirki,gençlerimiz üretmeyen, tüketen bir toplun olmuştur, geçen yazımda her kesime cevap yazmıştım yinede söylüyorum bugünkü gençlerimiz üç büyüklerden,(FB GS BJK) kurtlar vadisinden başka ne konuşuyor,yine bunda küresel sermayeninde etkisi var. Çok kısa bir örnek vereyim KIBRIS savasına biz ABD nin onayı olmadan çıktık,sonunda ne oldu ABD ambargo koydu o yılları hatırlayanlar bilir ne petrol alabildik ne siara ne yağ vb. yani ekonomin güçsüzse yapacağın birşey yok ABD bin yıllık statejisini yapar, oysa biz yarın ne yapacağımızı o gün düşünürüz .yani demek istediğim gençlerimiz tarihi okusalar bugün kurtlar vadisi dizisini seyretmez. OLU ÖNDER ATATÜRK ,ÜN gençliğe hitabesi,ni okumaları yeterlidir.Orada her şey söylenmiştir.
Bu şekilde duyarlı olman beni sevindirdi.ben burada yazmaya devam etsem bir günümü alır . Sen en iyisi beni arhavide bir söyleşiye davet ette ,yarının gençlerine tarihten örnekler vererek,bugüne kadar küresel sermayenin ülkemizi çökertmek için ne gibi olaylar gerçekleştirdiklerini anlatayım. sevgiyle kal, HOŞÇAKAL SAYGILARIMLA. GÖKHAN KURDOĞLU
Guest
GÖKHAN KURDOĞLU Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

13. 28-11-2009 00:27
Yönetmesini bilmeyen toplumlar yönetilme
Tolg kardeşimin köşe yazısı Gençlerin toplum üzerindeki değeri ve yeridir. Güncel hayatla bağdaştırılıp rehber olunması gerekir. Bu a-b-c hiç fark etmez.
Seçimde veya herhangibir oluşumda gençler yönetim ve paylaşım söz konusu olunca siz ne anlarsınız mantıgı doğru olmadığını biraz kinayeli biraz realist bir üslüpla açıklamış. Tebrikler

Gençler, tarafı ne olursa olsun toplumsal oluşumlarda sadece yönlenen değil, yetenekler dahilinde bugününde ortakları olmaları şahsımca kanımdır.

Bide siyaset ülkeye hizmet etmektir. Hiç bir menfaat devletten önemli degildir. O nedenle farklı görüşler ülkemizin zenginliğidir. Birbirimize saygı duymalıyız. Nekadar ses okadar demokrasi. Aama altını çiziyorum memleketin menfaatine, toplumun çıkarına çalışanlar için bu söylem geçerli.

Ayrıca liderlere veya siyasi partilere bakıyoruz hepsi yaşlı. Ama bir zamanın gençliği. Yeni liderler çıkmıyor çünkü gençler alttan gelmiyor.
Lider bulamayan, yönetmesini bilmeyen ülke; dış güçler tarafından yönetilmeye maruz kalırlar.

Herşey daha güzel barış içinde bir ülke olması ümidiyle
saygı ve sevgilerimle...
Guest
Gotvaceyi

14. 27-11-2009 22:41
Yönetmesini bilmeyen toplumlar yönetilme
:)
Guest
guest

15. 27-11-2009 20:24
Yönetmesini bilmeyen toplumlar yönetilme
Delikanlı yazınızı okukum. eline sağlık. bende çok şeyler yazmak isterdim ama o günlerde gelir inşalla. arhavide kısada olsa görev yaptım. ilçeniz güzel ama ................
Guest
osman

16. 27-11-2009 14:17
Ne mutlu Arhavi"ye
Ne mutlu Arhavi"ye,
Günümüzde vahşi kapitalizmin ülkemizdeki temsilcisi akp iktidarının Atatürk,Cumhuriyet ilkelerine baglı kitlelere acımasız baskı ve yıldırma politikalarına onurlu bir sekilde karşı duran durabilen geleceğin lideri gençlere sahip.
Bu genç kardeşimi kutluyor başarılı çalışmalarının devamını diliyor bu vesile ile AKP ile ilgili görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

AKP ve onun lideri RTE ne diyor Her şeyi özelleştirin Sermayenin önündeki engelleri kaldırın bunları yaparken idoolojik davranıp yandaşları koruyup kollayın örnegin türk telekomunun %51 hissesini 5 yıl ödeme planı ile yandaşlara verin yıllık %51 hissesine düşen kar payı ile yılık taksidini ödesin arta kalan 300 bin dolarıda cebine koysun yani cebinden 5 kuruş para cıkmadan aksine cebine yıllık 2- 3 yüz bin dolar para koyarak telekoma sahip olsun, çalık grubu sabah atv yi alsın devlet bankaları 10 yıl vadeli ilk 4 yılı geri ödemesiz düşük faizle kredi kullandırsın yaşanan gerçek örnekler çogaltılabilir bu şekilde özelleştirme yapıldığında zarar gören kim, kazanan kim oluyor. Bugün kendi ülkemize baktığımızda bu politik uygulamaların insanlarımızı işsiz bıraktığı, yoksullaştırdığı, üretimi durdurduğu, borç sarmalına soktuğu, fabrikaları kapattığı görülecektir. Ayrıca sınıf bilincinin yerini, etnik, cemaat ve tarikat bilincinin aldığını, insanların mutsuz, sağlıksız ve gelecek korkusu içinde bulunduğunu görürüz.
Böyle bir sistemden yana olmak, insanın özüne aykırılıktır.
Buna karşılık Solun Emeğin , enerjinin ve sermayenin insanlığın yararına kullanılmasını; üretimin kar için değil, insanlığın gereksinimini karşılamak için yapılmasını; başı boş bir piyasa anlayışı yerine; planlı, projeli, yönlendirici bir üretim modelinin uygulanmasını savunur.Sol bilinç"te bireyin yararı değil, bütünün, toplumun yararı düşünülür. Herkes çalışacak, işgücüne ve harcadığı emeğe göre herkes katma değerden pay alacak. Yoksul, barınaksız, doktorsuz, eğitimsiz kimse bırakılmayacaktır. Barış, dayanışma, kardeşlik, birlik- bütünlük, eşitlik, yardımlaşma ve adil paylaşım gerçek anlamda sosyal devlet gibi değerler, solun savunduğu etik değerlerdir.

Bu değerleri küçümseyip sosyal yardım anlayışı diye insanları daha da yoksullaştırıp sadaka kültürüne alıştırıp mürid,tarikat,örgüt üyesi haline getirmek sonrada çıkıp sosyal adaletten, insan haklarından,özgürlüklerden demokrasiden dem vurmak bu nasıl demokrasi anlayışı RTE ve AKP demokrasisi.
ALTERNATİF YOK DİYENLER GÖZLERİNİ AÇIP BU ÜLKEYİ CUMHURİYETİ KURAN BİR SİYASAL PARTİNİN VAR OLDUGUNU GÖRDÜĞÜ ZAMAN SORUNLAR ÇÖZÜLÜR.
Guest
Musa Erkan

17. 27-11-2009 13:11
Ne mutlu Arhavi"ye
Yazınız gerçekten örnek bir yazı olmuş ne denilebilir ki herşeyi kaleminizle o kadar güzel ele almışsınız ki bana da Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün söylediği bir sözle düşüncelerimi yorumumu ifade etmek kaldı sadece, ulu önderimizinde söylediği gibi;''Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.''
Guest
Yaprak Öztürk -İstanbul

18. 27-11-2009 12:21
Ne mutlu Arhavi"ye
Ellerine sağlık Tolga abi çok güzel bir konuya değinmişsin. UMARIM DERS ALMASI GEREKENLER BU YAZIYI OKUYUP CİDDİ BİR ŞEKİLDE DÜŞÜNÜRLER.. yazısına sonuna kadar katılıyorum.
Guest
Enver KOPARMAL

19. 27-11-2009 01:01
Ne mutlu Arhavi"ye
çok gerçekçi bir yazı.Umarım ders alması gerekenler bu yazıyı okuyup ciddi bir şekilde düşünürler ve geleceğimizin nereye gittiğini biraz olsun görürler.Tolga bey sizi de yazınız için tebrik ediyorum.Hala duyarlı insanların olduğunu görmek güzel.Sizin gibi insanlar oldukça geleceğimiz için çok endişelenmiyorum.
Guest
emine

Bu Haberi Paylaş

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy

Yeni Haber:
Eski Haberler: